Силата на педагогическата обич - тази, която отваря врати и прави чудеса!
„ Дете със златно сърчице“ е програмната система с подчертан ценностен характер, съответстващ на изискванията на съвременното информационно общество – за възпитаване на автономна и асоциирана към динамичните промени личност.
Всички обучителни ситуации в познавателните книжки са разработени с цел знанието да бъде преживяно в тясна връзка с най-ценените и затрогващи човешки качества – нашите добродетели.
Разработените в познавателните книжки „Задачи за колективни разсъждения“, „Задачи за индивидуални изпълнения“ и „Задачи за деца със златни сърчица“ на практика провокират вродената доброта у детето и го насърчават да постъпва честно, да споделя щедро, да общува с любов, да проявява смелост и грижа и така да открива и опознава човешките добродетели.
Тази цел на предучилищното образование е достижима само със силата на педагогическата обич към детето – тази, която отваря врати и прави чудеса.
Приемането на детето такова, каквото е, авансираното в него доверие и заявената педагогическа обич са трите скъпоценни камъка на програмна система „Дете със златно сърчице”.
Познавателните книжки са ситуирани, следвайки годишното разпределение от «Книгата за учителя» за съответната група. За всяка седмица в годишното разпределение е изведена възпитателна задача, която е отразена в познавателните книжки и кореспондира с темите и очакваните резултати по всички образователни направления.
Познавателните книжки за двете възрастови групи са разработени в пълен синхрон с планирането, образователното съдържание, темите и възпитателните задачи, което прави изключително лесно прилагането им в условията на разновъзрастови групи.
Холистичният принцип, който е изключителен приоритет при разработването на цялата програмна система, както и възпитателният акцент на седмичното разпределение, дават големи възможности на учителя, да интегрира педагогически ситуации от различни образователни направления.
Доц. Елена Събева определя Програмната система “Дете със златно сърчице” като алтернативна. ПС е включена в учебното съдържание на дисциплината “Алтернативи на педагогическото взаимодействие в детската градина” към магистърската програма “Алтернативи в предучилищната и начална училищна педагогика” на ПУ.